Miért járjunk kutyaiskolába ?
E lapunkon rövid áttekintést szeretnénk adni a kutyaiskola hasznairól, és szükségszerűségére rámutatni. Engedelmükkel az iskolánk vezetőjének kiadás előtt álló:
"KUTYÁK A NAGYVÁROSBAN / Avagy miért járjunk kutyaiskolába"
című könyvének három rövid részletével tesszük ezt meg.
"...Az ember legrégebbi társa a kutya. Még az őskorban szegődött az első - akkor még vad jószág - az ember mellé és elhagyva természetes környezetét mindenhova követte őt, így a nagyvárosok forgatagába is. Sok idő telt el azóta és sok minden változott. Az ős kutya már nyomaiban sem emlékeztet az azóta "tudatosan tenyésztett" fajtatiszta ebekre, néhány jól sikerült korcs kutyában véli még gazdija felfedezni az őserőt, mások kiskutyájukat széltől-víztől óvják. Valóban sok minden megváltozott. Az ősember, aki maga mellé vette az első "bodrit", nem valószínű, hogy hosszú és tartalmas életet élne, ha kiolvasztanák jégcsapdájából. Ő nem tudná áthidalni az évezredek okozta változásokat. Azonban "Bodri" néhány generációval később érkező rokonai viselkedésük tekintetében nem sokban különböznének ma élő rokonaiktól. Az ember idegrendszeri fejlődését tehát nem követte vele párhuzamosan a kutyáé. Így is van ez rendjén és nem is okozott problémát a legutolsó időkig. Az urbanizáció legújabb kori fejleményei készületlenül érték az egyébként kitűnően alkalmazkodó fajt. Az embert, aki felelőséggel tartozik hűséges társáért a modern kor határtalan információ áradata érzéketlenné tette saját környezete iránt. Ma is ugyanazok az ösztönök határozzák meg a kutyák viselkedését mint egykoron, az ösztönviselkedéseket pedig a különböző ingerek indítják meg. E kor meglehetősen hasadt ingerkörnyezetet biztosít a kutyák számára, amiben természetes ingerek minimálisra csökkennek, míg a mesterséges környezet okozta ingerek hatalmas mennyiségben áramlanak a kutya felé. Ugye ha ebből a szemszögből vizsgáljuk négylábú társaink viselkedésének furcsa jelenségeit, pl.: indokolatlan félelmek, vagy agresszivitás, mindjárt máshogy látjuk őket. A nagy kihívás, hogy a civilizáció megtalálja-e a megoldást, a hűséges kísérő beilleszkedésére. Az intő jelek szaporodnak: csúnya harapások, rettegő kutyusok. Közel az idő, amikor szükségszerűen a politikai döntéshozók az egyik oldalról, míg az aggódó gazdik a másik oldalról elkezdik keresni e probléma gyógyszerét. A megoldás pedig úgy gondolom, hogy a megfelelő szemléletű kutyaiskolák elterjedése. Tudniillik egy kutyaiskola feladata nem merülhet ki csupán a fegyelmezésben, hanem szocializálnia kell a kutyát és a ki nem élt belső /ösztön/ energiák levezetését is biztosítania kell. Mind e mellet pedig, a gazdát is tájékoztatni, képezni kell, hogy piacon található mérhetetlen mennyiségű információból - melyben sajnos sok veszélyes szemlélet is helyt kap - ki tudja választani a helytállót..."
"...Korunkban a kutyák értékeit egyre kevésbé használjuk ki. Gondoljunk csak arra, hogy a század elején még szinte kizárólag csak legeltető állattartás, mára már eltűnőben van, és helyét a nagyüzemi állattartás vette át. Uniqum jelleggel hat, ha valahol megpillanthatunk egy nyáját legeltető pásztort négylábú beosztottjával. A mértéktelen vadpusztítás miatt a vadászat, így a vadászkutyák is háttérbe szorultak. A portánkat, vagy nagy értékű vagyontárgyainkat is szívesebben bízzuk a rendőrséget azonnal értesítő riasztórendszerre. A komondor az utca dísze, gazdája jólétének, vagy magyarságának szimbólumává vált, a magyar vizsla a parkban kergeti a galambokat, a rotweiler beköltözött az 50 nm-es panellakásba. Az emberhez hasonlóan az a kutya, amelyik nem tudja levezetni /ösztön/ energiáit - feszültséggel telve - környezete ingereire pánikszerűen vagy pedig agresszivitással reagál. Ma csak szervezett keretek között lehet átfogó megoldást találni e problémákra, mert sokszor a kollektív kutyasétáltatások botcsinálta kutyás prófétái csak félrevezetik, vagy rosszabb esetben vérig sértik a kutyájáért aggódó gazdát. Szakemberek feladata tehát az, hogy a megfelelő módszerek megtaláltassanak a kutyák problémáira. Minden kutya más, látszólag két hasonló morózus kutya furcsa viselkedésének lehetnek teljesen különböző okai, s az avatatlan tanácsadó praktikáját megfogadva lehet, hogy csak olajat öntünk a tűzre..."
"...Mielőtt azonban bárki félreértené, egy kutyaiskolának nem terápiás intézetnek kell lennie. A kiegyensúlyozott idegrendszerű kutyák látszólag jól viselik a környezeti hatásokat, csak később jelentkeznek náluk korunk érthetetlen kutyabetegségei: daganatok, szőrbetegségek, emésztési problémák, stb. Náluk nem a környezet érzékeli a viselkedés-problémát, hanem belső szerveik működése válik akadozóvá és sínyli meg a nagyvárosi életet. Az ő számukra a kutyás sportok jelentik a kiutat ebből az állapotból és adhatják ki azok foglalkozásain energiáikat..."
|